ویژگی های منطقه کوهستانی جنگلی الماس :

گردنه الماس یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان تالش و خلخال است. این گردنه باعث اتصال دو شهر اسالم و خلخال به یکدیگر شده است. در اطراف این گردنه مراتع و چمنزارهای زیبا، درختان سر به فلک کشیده، کلبه های چوبی روستاییان، گله های گوسفند در دوردست باعث شده اند چشم اندازهای بی بدیلی بوجود آید. کلیه این عوامل سبب شده اند که این گردنه به یکی از زیباترین محورهای دسترسی کشور تبدیل گردد. این منطقه از نظر زمین شناسی جزو ارتفاعات البرز غربی بوده و بدلیل داشتن شرایط توپوگرافیکی مناسب از نظر شیب نسبت به ارتفاعات اطراف و نزدیکی فرهنگ اهالی تالش و مردم خلخال مسیر رفت و آمد مردم محلی قرار گرفته بود و با احداث جاده جنگلی برای حمل چوب در تالش، این مسیر تقویت گردید و با تعریض و آسفالت نمودن جاده مذکور به عنوان جاده خلخال – گیلان و خلخال – تهران مورد اسفاده اهالی قرار گرفت. وضعیت توپوگرافی و داشتن تنوع پوشش گیاهی در دو سوی ارتفاعات و تنوع فرهنگ و همچنین جاده مذکور، جاده سنتو و امکانات رفاهی در منطقه کرمان تالش (سه کیلومتری گردنه) به این گردنه جلوه خاصی بخشیده که مدتهاست مورد توجه اقشار مختلف از جمله گردشگران قرار گرفته است.

معرفی منطقه کوهستانی جنگلی الماس :
  • گردنه زیبای الماس واقع در محور اسالم به خلخال یکی از زیباترین محورهای ارتباطی استان گیلان به اردبیل می باشد.
  • دو طرف جاده مملو از درختان جوان و تنومند است.
  • دامنه های سرسبز و گله های سفید گوسفندی که در دوردستها حرکت میکنند؛ چشم انداز ییلاق و کلبه های چوبی روستاییان و درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستانی را گاهی تاریک میکند.

از دیدنی های این منطقه :

در این مسیر ، به طول تقریبا ۲۵ کیلومتر جاده ای بکر با درختانی انبوه در اطراف جاده پیش روی مسافران قرار دارد.

مهمان سراهای زیبا با امکانات رفاهی و چشمه های آب سرد و طبیعی که در نوبه خود ، شفابخش بیماری های زیادی مانند سنگ کلیه هستند ، در طول جاده وجود دارد.

با بالاتر رفتن از این جاده ، ابتدا به روستایی زیبا به نام خرجگیل می رسید. این روستا مردمی مهربان با گویش تالشی ، سبک معماری خاص ، فرهنگی اصیل ، پوشش لباس های محلی و روستایی بسیار زیبا دارند.

آدرس :
گردنه زیبای الماس واقع در محور اسالم به خلخال

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here