موقعیت و وسعت:

شهرستان فومن از شمال به صومعه سرا، از جنوب و جنوب شرقی از طریق کوه های البرز به استان زنجان، از شمال غرب به ماسال و از شرق به شهرستان شفت محدود است. وسعت آن ۳۷۵/۷۶۵ کیلومتر مربع و در ۲۷ کیلومتری جنوب غربی شهر رشت واقع شده است.نام قدیم فومن دار العماره و مرکز حکومت منطقه بیه پس (غرب گیلان) بوده است. فومن تا دورۀ صفویه پایتخت بیه پس و مقر فرمانروایی شهریاران اسحاقی که خود را به حضرت اسحاق پیغمبر منسوب می کردند، بوده است. یکی از نماهای تاریخی شگفت انگیز فومن قلعه رودخان یا قلعۀ حسامی سومین بنا از عجایب هفتگانه گیلان است که ساخت آن را به دورۀ سلجوقیان و اسماعیلیه نسبت می دهند. ساکنان فومن را ترکیبی از دو قوم گیلک و تالش از ساکنان اولیۀ گیلان تشکیل می دهند، و دارای مذهب شیعۀ دوازده امامی و به زبان های گیلکی و تالشی تکلم می کنند. مردم فومن به کار کشاورزی و دامداری اشتغال دارند و از محصولات عمدۀ فومن: برنج و چای و توتون را می توان نام برد.


تمدن فومن:

شهرستان فومن از شمال به شهرستان صومعه سرا ، از جنوب و جنوب غربی به خط الراس رشته کوههای البرز و از شمال غرب به ماسال و از شرق به شفت محدود می شود. این شهرستان دارای موقعیت جلگه ای و کوهستانی بوده که شهر فومن در موقعیت جلگه ای در میان کشتزارها و باغهای اطراف خود محصور می باشد. و شهر ک ماسوله در موقعیت کوهستانی در پای کوه قرار گرفته است. فومن را به خاطر مجسمه های زیادی که در شهر وجود دارد به عنوان شهر مجسمه ها نیز می شناسند. فومن تا حوالی سال ۹۸۰ هجری قمری حاکم نشین بخش بیه پس گیلان بود . از سال ۹۸۰ هجری قمری ، مرکز ایالت بیه پس گیلان توسط جمشید سلطان از فومن به رشت منتقل شد که فومن با این انتقال به تدریج اهیمت خود را از دست داد و به صورت یک بازار و شهر محلی در آمد. توسعه روز افزون رشت از آن پس بر فومن سایه افکند و تا سالیان دراز فومن در گیلان یک موقعیت حاشیه ای داشت و روز به روز از اهمیت آن کاسته می شد تا این که طی چند دهه اخیر فومن مجددا به صورت یک شهر فعال در آمد و توانست اعتبار پیشین خود را بازیابد.

پارک فومن
پارک فومن

جاذبه های گردشگری:
 1.  تالاب خطیب سرا گوراب و کهنه گوراب.
 2. پارک تفریحی فومن.
 3. جنگل ها و مراتع سبز.
 4. پارک و مجموعه گردشگری و تاریخی قلعه رودخان.
 5. شهرک ماسوله.

جاذبه های تاریخی:

 1. غار فوشه.
 2. قصر سلسلۀ جادو.

جاذبه های مذهبی و زیارتی:
 1. امام زاده عین علی و زین علی.
 2. امام زاده ابراهیم.
 3. امام زاده هاشم.
 4.  بقعه سبز قبا.
 5. بقعه امام زاده میرزا.
 6. بقعه عون بن علی (ع) (ماسوله).
 7. بقعۀ پیر زاهد در سیاوه رود آلیان.
 8. بقعۀ آقا سید عبدالله.
 9. بقعۀ سید حمزه و سید سلیمان.
 10. بقعۀ دوالکوه.

سوغات و صنایع دستی:

سوغات: کلوچه فومن

صنایع دستی: چموش دوزی، عروسک بافی، بافتنی های ستنی، گره چینی، چلنگری.

کلوچه فومن
کلوچه فومن

تقسیم بندی کشوری:

شهرستان فومن دارای ۲ بخش: مرکزی و سردار جنگل و آدهستان است. بخش مرکزی : دهستان رودپیش دهستان گشت دهستان گوراب پسا دهستان لولمان/ شهر فومن بخش سردار جنگل : دهستان آلیان / دهستان سردار جنگل / شهر ماسوله

جمعیت: ۱۰۳ / ۱۹۰ نفر

مساحت: ۱۰۸۲ کیلومتر

ارتفاع از سطح دریا: مناطق جلگه ای مانند شهر فومن ۲۰متر – مناطق کوهپایه ای و جنگلی در حدود ۲۰۰۰ متر (قلعه روخان)

قومیت: مردمان مناطق کوهپایه ای که غالبا از قومیت تالش می باشند و مردمان مناطق جلگه ای که گیلکی می باشند.

زبانهای گفتاری: تالش و گیلک – مردمان مناطق کوهپایه ای که غالبا به گویش تالشی سخن میگویند ومردمان مناطق جلگه ای به گویش گیلکی سخن میگویند.

مذهب: اسلام – شیعه

اقتصاد: کشاورزی و دامپروری و گردشگری (به دلیل شهرک ماسوله و قلعه رودخان) دامداری در مناطق کوهپایه ای و کشاورزی در مناطق جلگه ای کشت برنج و چای – (کشت توتون و پرورش کرم ابریشم که به دلیل مشکلات ، از کشت آنها کاسته شده است).

بازارهای هفتگی: 

فومن: سه شنبه بازار

گورابیس: شنبه بازار


فومن سه شنبه بازار
فومن سه شنبه بازار

منابع :

کتاب جاذبه های گردشگری استان گیلان

کتاب آشنایی با گیلان

کتاب سرزمین گیلان نگین سبز ایران

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here