معرفی کاروانسرای لات:
اولین نشانه های شهرنشینی در رشت به پیش از میلاد مسیح و به قولی به قوم گیل و دیلم نسبت داده می شود.گفته می شود تا اواسط دوران سلطنت شاه عباس، شهر رشت، منطقه ی کوچکی بوده با بافتی روستایی و چنان که مورخان آورده اند؛ بعد از غلبه ی شاه عباس بر سرزمین گیلان، با وجود موقعیت جغرافیایی و ارتباطی و همچنین قرارگیری در تقاطع راه های قافله رو و البته نزدیکی اش به دریای خزر، باعث شد که این مکان به حکم حکومتی تبدیل به منطقه ای حاکم نشین شود. برای گردشگرانی گیلانی، بازدید از جاذبه های به جا مانده از آن دوران می تواند جالب و مفرح باشد. یکی از این جاذبه ها کاروانسرای لات است که بین اهالی محل به کاروانسرای شاه عباس مشهور شده.به نظر می رسد کاروانسرای لات به دستور منوچهر خان معتمد الدوله بنا شده و مآمنی بود برای مسافرین و بازرگانان، تا دمی در آن آسوده و خستگی راه را از تن بدر کنند.
کاروانسرای لات
معماری کاروانسرای لات:
هرچند هیچ کتیبه‌ای را در کاروانسرا پیدا نکردند؛ اما براساس ‌متن‌های‌ تاریخی‌، این بنا به‌ دستور منوچهرخان‌ معتمدالدوله‌، در سال‌ ۱۲۴۶ هجری‌ قمری‌ ساخته‌ شده است. دروازه‌ کاروانسرا در ضلع‌ شرقی‌ قرار دارد و مجموعه شامل حیاطی‌ مربع‌ شکل‌ با هفت‌ صفه‌ و اتاق‌ می‌شود. مصالح‌ به‌کار رفته در ساخت کاروانسرا نیز آجر و ملات ساروج‌ هستند.

کاروانسرای لات
مسیر دسترسی:

کاروانسرای لات رشت که نزد اهالی محل به کاروانسرای شاه عباسی نیز شهرت دارد، در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرستان رشت و در ۴ کیلومتری امامزاده هاشم، بر سر جاده رشت به قزوین واقع شده‌ است.

کاروانسرای لات
جاذبه های اطراف:

موزه میراث روستایی

منظره جاده قدیم رشت – قزوین

کاروانسرای لات
 مرمت و نگهداری:

کاروانسرای لات در سال ۹۴با مشارکت بخش خصوصی مرمت و بازسازی شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here