معرفی پل لیشاوندان:

روستای لیشاوندان که به قول مردمانش خانه ی میرزا کوچک خان جنگلی در آن قرار داشته با درختان مرکبات و حوضچه های آبش که شالیزارها را می رویاند، جلوه ای از طبیعت زیبای خدا را در آینه ی آب به رخ رهگذاران این دیار می نمایاند.مردم روستا معتقدند روستای لیشاوندان به خاطرلاشه هایی که از نیروهای قزاق روسی در جنگ با جنگلیان در این محل روی هم ریخته بوده نام لشاوندان را برخود گرفته که به مرور زمان لشاوندان به لیشاوندان تغییر نام داده است.از میان روستای لیشاوندان رود خوبک جاری است. این رود بارها شاهد عبور نیروهای قزاق و مبارزان جنگلی از فراز خود بوده است. راهی که دو سوی رود را برای این رفت و آمدها هموار کرده بود، راهی است از آجر که در میان مردم این اطراف به مرغانه پل هم شناخته می شود.

پل لیشاوندان
معماری پل لیشاوندان:

در گویش مردمان گیلان، مرغانه به معنی تخم مرغ است. شاید دلیل نامگذاری این پل به نام مرغانه از آن رو است که در ساخت این بنا از تخم مرغ برای استحکام بیشتر پل استفاده شده است و عده ای هم استفاده از افراز در یکی از طاق پل ها را دلیل این نامگذاری می دانند.امروزه نام این پل را برگرفته از نام روستا، پل لیشاوندان یا گورآب لیشاوندان می نامند. بانی این پل مشخص نیست اما از شیوه معماری اش میتوان این پل را از بناهای دوره قاجار به حساب آورد که معمار پل را در کم عرض ترین بستر رود قرار داده و برای گذر آب چندین دهانه کوچک و بزرگ به روی زیبایی های جنگل گشوده است.مرغانه پل یا پل لیشاوندان دارای یک دهانه طاق دار اصلی و دو دهانه فرعی و دو طبقه با طاق های جناغی با خیز تند است و در دو انتهای پل هم آثار دو دهانه مسدود دیده میشود که در مجموع با هفت دریچه کوچک و بزرگ گذر آب را در هنگام طغیان رود در این سرزمین پرباران ممکن می سازد.این پل دارای چهار پایه آجری با ملات ساروج است که این پایه ها را آب برهایی در میان گرفته اند که در جهت موافق و مخالف جریان آب، نیم دایره ای شکل اند. پل آجری لیشاوندان با ارتفاع ۷متر و۳۰ سانتیمتر از بالای تیزه طاق اصلی تا رود خوبک و عرض ۶ متری اش طولی در حدود ۳۳ متر را دارا می باشد که سطح گذرش با جان پناهایش از میانه به طرفین دارای شیب نسبتاً ملایم است.

پل لیشاوندان
مسیر دسترسی:

پل لیشاوندان بر روی رودخانه خوبک ، در میانه جمعه بازار رشت کنار جاده اصلی رشت به فومن و مجاور روستای لیشاوندان واقع گردیده است.

جاذبه های اطراف بنا:

عمارت و باغ تاریخی چوکام

روستای موشنگاه

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here