معرفی پل خشتی نیاکو:

یکی از جاذبه های زیبا و قدیمی آستانه اشرفیه که قدمت آن به دوره قاجاریه باز میگردد ، پل خشتی نیاکو که البته به آن کوچک پرده نیز میگویند نام دارد. پل نیاکو بر سر راه لاهیجان به رشت واقع شده است. جاده‌اى که از لاهیجان به حاجى‌آباد و باز کیا گوراب امتداد مى‌یابد و در روستاى باز کیا گوراب به سه شاخه تقیسیم می‌شود اولى به طرف سیاهکل و دومى به تجن گوکه و کیسم و رشت و سومى به نیاکو و آستانه و لولمان و کوچصفهان و رشت مى‌رود. این پل در مسیر سوم و نزدیک آبادى نیاکو بنا شده است و از دو چشمه کوچک تشکیل شده است.

پل خشتی نیاکو
ویژگی های پل خشتی نیاکو:
  • بعضی قدمت این پل را به دوره صفویان نسبت داده‌اند.
  • طول پل خشتی نیاکو (کوچک پرده)، ۱۳ متر و عرض آن ۴۰/۳ متر است و دارای یک دهانه با قوس جناغی می‌باشد.
  • جهت پل شرقی – غربی بوده و بستر ظاهری رودخانه حدود ۱۷ متر است.
  • این جاذبه با قدمت دردر تاریخ ۲ بهمن سال ۱۳۸۲ توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۱۰۷۸۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
پل خشتی نیاکو
معماری پل خشتی نیاکو:

پل نیاکو در روستای نیاکو و حدود ۳۰۰ متری پل خشتی بزرگ نیاکو روی رودخانه سید علی اکبری، که از هشت رود و از شعبات فرعی سفبدرود است سرچشمه می‌گیرد، ساخته شده است. ارتفاع پل از سطح آب در بلندترین قسمت آن ۶ متر است و دارای دو دهانه است. مصالح به کار رفته در پل، آجر و ساروج است. آجرهای به کار رفته در پل ۵×۲۰×۲۰ و ۴×۱۷×۱۷ سانتی متر است.

پل خشتی نیاکو
مسیر دسترسی:

این پل در روستای نیاکو از شهرستان آستانه ی اشرفیه ، واقع در استان گیلان ، بر سر راه آستانه ی اشرفیه به لاهیجان واقع شده است.

پل خشتی نیاکو
جاذبه های اطراف بنا:

پارک ساحلی آستانه اشرفیه

بارگاه رفیع حضرت جلال الدین اشرف

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here