استان گیلان:

استان گیلان شامل مناطق سر سبز و پوشیده از جنگل رشته کوه البرز و کرانه های جنوبی دریای خزر می باشد. رشته کوه البرز، با ارتفاع متوسط ۳۰۰۰ متر، همانند دیواری در باختر و جنوب این استان کشیده شده که طبیعتی بکر از پیاقها و قشاقها و آبشارها و رودخانه های خروشان را خلق کرده است. و نیز دارای خط ساحلی به طول ۲۳۵ کیلومتر، از چابکسر تا آستارا با مجتمع های تفریحی و رفاهی می باشد.

 

آب و هوای گیلان:

آب و هوای گیلان معتدل مدیترانه ای و ناشی از آب و هوای کوهستانی البرز و دریای خزر می باشد. این استان با ۱۴۷۱۱ کیلومتر مربع مساحت و ۸۷۴/ ۴۸۰ / ۲ نفر جمعیت، بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، دارای ۱۶شهرستان، ۵۰ شهر، ۴۲ بخش و ۵۱۶ دهستان و ۳۰۴۳ آبادی(روستا، مزرعه، مکان) می باشد.

شهرستان های این استان، در حال حاضر، عبارتند از:

آستارا آستانه اشرفیه، املش، بندر انزلی، تالش، رشت، رضوانشهر، رودبار رودسر، سیاهکل، شفت، فومن، لاهیجان لنگرود ماسال، صومعه سرا

تاریخ گذشته گیلان:

سرزمین گیلان ، بر اساس کاوشهای باستان شناختی ، به دوره پیش از آخرین یخبندان ( بین ۵۰ تا ۱۵۰ هزار سال پیش) می رسد و دارای تمدنی کهن و سه هزار ساله می باشد. گیلان مرکز باستانی اقوام مختلفی است که معروفترین آنان ، گیل و دیلم هستند. یونانیان این سرزمین را کادوسیان می نامند. بعضی از محققین کادوسیان را از بومی های ایران قبل از آمدن آریایی ها به این سرزمین می دانند. بنا به گفته دیاکوئوت روسی قریب به سه هزار سال پیش ،سرزمینهای پرجنگل کاسپیان کادوسیان و گیلان (گیلها) در شمال خاک ماد قرار داشته است. گیل ها به تدریج با کادوسی ها بصورت تیره واحدی در آمدند. گیل ها در دوره حکومت مادها نیز کاملا مستقل بودند؛ کورش هخامنشی با کمک گیل ها دولت ماد را منقرض کرد. گیلان در اواخر دوره قاجاریه ، ترقی و پیشرفت زیادی کرد و به صورت دروازه اروپا در آمد و در نهضت مشروطه نیز گیانیان نقش مهمی در به ثمر رساندن انقلاب داشتند. مردم گیل همواره مردمی آزاده بوده اند و در طول تاریخ، هیچ حکومتی موفق نشده است این سرزمین را بگشاید و یا از آنها باج بگیرد.

 


منابع:

کتاب جاذبه های گردشگری گیلان

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here