ویژگی های ییلاق سلانسر:

سِلانسَر، یکی از ییلاقات بسیار زیبا و مناطق مهم گردشگری در جنوب گیلان است که در فاصله‌ی ۱۲ کیلومتری غرب شهر «رستم‌آباد» واقع شده است. در واقع این ییلاق یکی از نزدیک‌ترین و در دسترس‌ترین گزینه‌ها برای مسافرانی است که از جنوب گیلان وارد آن می‌شوند. همچنین فاصله‌ی این منطقه با مرکز استان گیلان نیز بسیار کمتر از اکثر ییلاقات موجود در استان است.برای رسیدن به این ییلاق باید ابتدا به «رستم آباد» عزیمت کنید، سپس از خیابان «امیرالمؤمنین» در سمت غربی بلوار اصلی شهر به سمت این ییلاق حرکت کنید. در ادامه تابلوهای راهنما نیز شما را هدایت خواهند کرد. کمی بالاتر در پیچی از جاده، نمای شهر «رستم‌آباد» و جلگه‌ی رود «سپیدرود» و همچنین کوه «درفک» شما را حیرت زده خواهد کرد. پوشش گیاهی این منطقه به نسبت دامنه‌های شمالی «البرز» که در گیلان واقع هستند، خشک‌تر است. در راه می‌توانید از دیدن مراتع سرسبز و گله‌های گوسفندان، گندم‌زار‌های زیبا و کوه‌های سرسبز نهایت لذت را ببرید. شایان ذکر است که تنوع پوشش گیاهی در این منطقه بالا است.

ییلاق سلانسر

معرفی منطقه ییلاقی سلانسر:

ارتفاع «سلانسر» از سطح تراز دریا حدود ۱۲۰۰ تا ۱۴۵۰ متر است. سِل در گویش محلّی، به معنای «آبگیر» و «مرداب» است و نام «سلانسر» (سِل+ ان + سَر) به منطقه‌ای اشاره دارد که در گذشته، مُشرف به تعدادی آبگیر بوده است. ییلاق «سلانسر» از هیچ گونه امکانات رفاهی نظیر آب لوله کشی ، برق و .. برخوردار نیست و آب آن توسط چشمه‌ای که در خود منطقه‌ی مسکونی واقع گشته است تأمین می‌شود. در این ییلاق ساکنان دائمی یافت نمی‌شوند؛ اما در گذشته‌ای نه چندان دور، بسیاری از دامداران مناطق «شفت» و «فومن» این ییلاق را برای تابستان گذرانی انتخاب می‌کردند. اخیراً با اجرای طرح صیانت از جنگل، تعداد کوچ کنندگان تابستانی به طرز قابل توجهی کاهش یافته است.

ییلاق سلانسر
دیدنی های سلانسر:

در کناره‌های جاده مکان‌های گوناگون زیادی با نمای مشرف بر «درفک»، «رستم‌آباد» و روستاهای پایین کوه وجود دارند که برای کمپینگ بسیار مناسب هستند. این مناظر مخصوصاً در شب بسیار دیدنی خواهند بود. گرچه به غیر از کوه “درفک” باقی موارد ذکر شده تنها در صورت ابری نبودن هوا از این ییلاق قابل دیدن هستند. در غیر این صورت دریایی از ابر زیر پای شما پهن خواهد بود که ساحل آن دامنه‌های جنگلی کوه‌های «البرز» است. این امکان برای شما وجود دارد تا در تابستان، از افراد اندکی به این مکان کوچ می‌کنند پیگیر مکانی برای اسکان شوید. اما کمپینگ در هوای آزاد بر دامنه‌های کوه‌های سرسبز این ییلاق حال و هوایی دیگر دارد. آسمان پرستاره بالای سر شما و ابرها پایین پای شما، در حالی که نور مهتاب بر آنها می‌تابد و کوه «درفک» که در افق سینه ستبر کرده مناظری نیستند که هر کس به سادگی از خیر آن بگذرد. همچنین بعد از مدتی که ابرها کنار می‌روند چراغ‌های شهر و روستاهای اطراف پای کوه نیز زیبایی خیره‌کننده‌ای دارند. البته شایان ذکر است که با توجه به کمبود هیزم در این منطقه سعی کنید چوب مورد نیاز خود را برای اسکان شبانه در کمپ از پایین‌دست برای خود بیاورید. همچنین فراموش نکنید که برای سفر به ییلاقات باید لباس گرم به همراه خود داشته باشید.

ییلاق سلانسر
آدرس:

در جنوب گیلان در فاصله‌ی ۱۲ کیلومتری غرب شهر «رستم‌آباد» واقع شده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here