معرفی مسجد شیخ زاهد:

بقعه‌ی شیخ زاهد گیلانی بنا بر برخی منابع مدفن شیخ تاج‌الدین ابراهیم، ملقب به شیخ زاهد گیلانی، از عرفا و دراویش بزرگ و از استادان شیخ صفی‌الدین اردبیلی است. تاج‌الدین ابراهیم کردی سنجانی خودش را ابراهیم گیلانی می‌نامید. پدر او روشن امیر بابل‌بن‌‌شیخ‌ بندار کردی سنجانی بود. این خاندان تا هفت جد شیخ و شیخ‌زاده بوده‌اند و جد هفتم ایشان مرید‌بن‌الاشیخ نام داشت. روشن امیر، پدر شیخ زاهد، از ده بهرالاله، از روستاهای کوهستانی گیلان، همسری برگزید و تاج‌الدین ابراهیم در سیاه‌رود از این مادر به دنیا آمد.

بقعه شیخ زاهد
معماری مسجد شیخ زاهد:

وفات شیخ زاهد در سال  ۷۰۰ قمری بود. او را در در حوالی سیاه‌رود در ناحیه غربی گیلان دفن کردند. بنا بر برخی روایات بعدها در سال  ۸۹۲ قمری سلطان حیدر صفوی به سبب خوابی که دیده بود، با معماران و نجارانی که از شهر شروان با کشتی به گیلان منتقل کرده بود، این بنا را ساخت و جسد شیخ را به آنجا منتقل کرد.آرامگاه این شیخ ضریحی چوبی در منتهای سادگی است. هیچگونه کتیبه‌ای ندارد و با کاشی سبز رنگی پوشیده شده و در ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ سانتی‌متری از کف است. بنا، ساختمانى هرمى شکل با پوشش سفالى و گنبد نوک‌تیز است. سقف درونى بقعه، داراى گچبرى است و ازاره‌هاى آن با کاشى‌هاى رنگى و گلدار مزین شده‌اند. همچنین بقعه دارای دو اتاق مربع و مستطیل شکل در کنار است.

بقعه شیخ زاهد
مسیر دسترسی:

بقعه شیخ زاهد در لاهیجان خیابان شیخ زاهد قراردارد.

جاذبه های اطراف:

استخر لاهیجان

بام سبز لاهیجان

بقعه شیخ زاهد
مرمت و نگهداری:

بخشی از سازه‌ بام، باز شده و قطعات آسیب دیده جداسازی شد که این عمیات توسط کارشناسان و استادکاران موزه میراث روستایی گیلان تکمیل شد.

بقعه شیخ زاهد

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here