معرفی مسجد جامع:

این مسجد که بر اساس شواهد موجود یکی از قدیمی ترین مساجد شهر لاهیجان و متعلق به دوره کیاییان است در بافت قدیمی شهر واقع شده است. این مسجد مربوط به قرن ۴ هجری قمری است و بر بنای یک آتشکده قدیمی ساخته شده است . دلیل اهمیت بسیار بالای این مسجد نزد افراد میتوان به نماز گذاردن سلطان محمد کیا در سال ۸۹۳ هجری قمری در این مسجد اشاره کرد.در ایوان و سردر و کنار ورودی این مسجد فرمانی از سلطان حسین صفوی با تاریخ ۱۱۰۶ بر روی سنگ مرمر حک شده در این قسمت نصب شده است. و در همین زمان نیز بیشترین تغییرات بر این مسجد داده شد و قسمت هایی به آن اضافه شد.

معماری مسجد جامع:

شبستان گنبد دار بزرگ قسمت زنانه در طبقه دوم نشان از عظمت این بنا است. البته کاشی کاری ایوان این بنا جدید بوده و در چند سال اخیر ایجاد شده است.

مسجد جامع لاهیجان
مسیر دسترسی:

این مسجد در ضلع غربی میدان سردار جنگل یا چهار پادشاه که به  آن میدان وحدت  گفته میشود قرار دارد.

جاذبه های اطراف:

حمام گلشن

مسجد چهارپادشاهان

مرمت و نگهداری:

این مسجد در طول تاریخ شامل تغییرات بسیاری شده  و قسمت هایی به آن اضافه شده و چندین بار نیز مرمت شده است و همچنین در زلزله ها قسمت هایی به صورت کامل تخریب شده است.از قسمت هایی که در زلزله تخریب شد میتوان به یکی از دو مناره این مسجد اشاره کرد که متعلق به قرن ۱۲ هجری قمری است. با این که این مسجد در زلزله های کوچک و بزرگ استان گیلان آسیب فراوان دیده است اما قسمت هایی همچون ایوان ، سردر و یکی از مناره ها سالم باقی مانده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here