موقعیت و وسعت:

شهرستان لنگرود در ۶۰ کیلومتری شهر رشت واقع شده و از شمال به دریای خزر، از جنوب و غرب به شهرستان لاهیجان و از شرق به شهرستان رودسر محدود می گردد و ۲۰۶/۴۳۰ کیلومتر مربع وسعت دارد. نام لنگرود نخستین بار در سال ۵۱۲ ه.ق در منابع تاریخی دیده شد، در دوران حکومت سلجوقیان و خوارزمشاهیان، لنگرود جزء سرزمین بیه پیش محسوب می شد و به دست سادات کیایی اداره می شد. در دورۀ صفویان نام لنگرود مکرر در منابع تاریخی آمده است. در زمان حکومت نادرشاه، لنگرود اهمیت زیادی پیدا کرد و مرکز نیروی دریایی شمال شد.مردم لنگرود از قوم گیلک و به زبان گیلکی (لهجۀ بیه پیشی) تکلم می کنند و دارای مذهب شیعۀ دوازده امامی هستند. لنگرود دارای هشت محله به نام های: فشکالی محله – سوتال محله – درب مسجد- کاسه گر محله – قصاب محله – گشت مردخال – انزله محله و راپشته می باشد.بندر چمخاله که در ۶ کیلومتری لنگرود قرار دارد، از مناطق دیدنی و از جاذبه های گردشگری گیلان می باشد. برنج و چای و صیفی جات از محصولات عمدۀ این شهرستان است و در زمینۀ تولید کنف از مناطق پر اهمیت گیلان است. لنگرود در صنایع فلزی از جمله صنعت تفنگ سازی (شکاری) دارای شهرت بوده و برخی از صنایع در آن توسعه یافته است.

چمخاله
چمخاله

تمدن لنگرود: 

لنگرود از شمال به دریای خزر ، از جنوب و غرب به لاهیجان و از شرق به رودسر منتهی می گردد .این شهرستان دارای دو ناحیه عمده جغرافیای جلگه ای و کوهستانی است . در ناحیه جلگه ای نوار باریک ساحلی دریای خزر در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر لنگرود ) و در ناحیه کوهستانی محدوده های کوهپایه ای ، جنگلی و مرتعی قرار دارد . نام لنگرود ، برای نخستین بار در سال ۵۱۲ ه. ق در متون تاریخی ذکر شده است. این سال مصادف با مرگ سلطان محمد پسر ملک شاه آلب ارسلان است . در دوره صفویان ، خصوصا در دوره سلطنت شاه عباس اول، شهر لنگرود مرکز حوادث مهمی بوده است . فرار احمد خان حاکم لاهیجان از لنگرود و دستگیری اعضای خانواده وی توسط کیا فریدون حاکم گیلان و تحویل آنها به شاه عباس ، از جمله رویداد های مهم این شهر در گذشته بوده است . نادر شاه برای سرکوب تاتارهای شرق مازندران و توسعه تجارت و دستیابی به دریا ، لنگرود را برای ایجاد پایگاه دریایی و کارخانه کشتی سازی انتخاب کرد و در توسعه آن کوشید . در زمان قاجار نیز لنگرود مورد توجه قرار گرفت. این شهر امروزه یکی از مناطق زیبای گردشگری در استان گیلان می باشد.


جاذبه های گردشگری:
 1. تالاب بین المللی کیا کلایه.
 2. ساحل چمخاله.
 3. منطقه ییلاقی هلو دشته.
 4. منطقه لیلا کوه.
 5. پارک فجر.
 6. پارک جنگلی بلوردکان.
 7. پارک جنگلی خرما.
 8.  پارک جنگلی مریدان.

جاذبه های تاریخی:
 1. خشت پل شلمان رود.
 2. خشت پل ولیسه.
 3. حاجی یحیی پردسر.
 4. پل خشتی.
 5. خانه های منجم باشی.
 6. خانه دریا بیگی.
 7. قلعه دیزین.
 8. پل آجری بلوردکان.
 9. بافت تاریخی شهر.
 10. محوطه کاروانسرای قدیمی.
 11.  گورستان باستانی ارباب گردن و پشته سرا.

جاذبه های مذهبی و زیارتی:
 1. مسجد جامع.
 2. بقعه ۱۲ تن ملاط.
 3. بقعه آقا سید حسین.
 4. آقا سید محمد سفید آستانه.
 5. آقا سید محمد کیاکلایه.
آقا سید محمد سفید آستانه
آقا سید محمد سفید آستانه

سوغات و صنایع دستی:

صنایع دستی مانند: حصیر و زنبیل

حصیر بافی
حصیر بافی

تقسیم بندی کشوری:

شهرستان لنگرود شامل سه بخش مرکزی ، اطاقور ، کومله / هفت دهستان : اطاق ور ، لات بیل، دریاسر ، مریدان ،چاف،دیوشل و گل سفید و نیز ۲۱۹آبادی است که ۵ آبادی خالی از سکنه است.

جمعیت : ۱۳۳۹۵۶ نفر – جمعیت شهری لنگرود: ۷۸۵۲۴ نفر و جمعیت روستایی نیز ۵۵۴۳۲ نفر

مساحت : حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع

ارتفاع از سطح دریا:  منطقه ای جلگه ای می باشد با ارتفاع ۵ متری از سطح دریای خزر

قومیت: گیلک

زبانهای گفتاری: زبان گیلکی با لهجه بیه پس تکلم میکنند

مذهب: اسلام

اقتصاد: بر پایه صنعت و کشاورزی – از محصولات عمده آن : انواع برنج ، چای ، مرکبات ، کنف و صیفی جات را می توان نام برد. صید ماهی نیز از دیگر فعالیتهای رایج این شهرستان میباشد. ۱ / ۲۹ در صد شاغلین آن در بخش کشاورزی ۲ / ۳۳ درصد در بخش خدمات فعال هستند. در زمینه صنعت دارای صنایع فلزی از جمله تفنگسازی (شکاری) می باشد که دارای مرغوبیت و کیفیت بالایی می باشد.


مرکبات
مرکبات

فاصله :

رشت- لنگرود: ۶۰ کیلومتر

لاهیجان – لنگرود: ۱۲ کیلومتر

رودسر – لنگرود: ۱۰ کیلومتر

بازارهای هفتگی:

چهارشنبه بازار لنگرود و شنبه بازار

بازار
بازار

منابع :

کتاب جاذبه های گردشگری استان گیلان

کتاب آشنایی با گیلان

کتاب سرزمین گیلان نگین سبز ایران

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here