معرفی عمارت اخوان:

خانه اولین شهردار رشت، حاج میرزا خلیل آقا رفیع، یا عمارت زین العابدین اخوان یکی از عمارت های زیبا و تاریخی است و این خانه قدیمی با عمری بیش از ۱۰۰ سال و با معماری منحصربفرد، در استان گیلان بنایی استثنایی محسوب می شود. این خانه در یکی از کوچه های خیابان شهید مطهری قرار دارد و کوچه ای که به پاس خدمات اولین شهردار رشت، حاج میرزا رفیع نام گرفته است و بن بست منتهی به همین کوچه به نام اخوان نامگذاری شده است.

عمارت اخوان
معماری عمارت اخوان:

این عمارت، دو طبقه بسیار زیبا و باشکوه دارد که برخلاف بسیاری از عمارت های قدیمی رشت قرینه نیست و هر طبقه دارای ۴۰۰ متر زیربناست که با حیاط عمارت در مجموع یک هزار و ۳۴۷ متر زیربنا دارد. طبقه همکف با دیوارهای آجری و طبقه دوم تماما سازه چوبی است. ستون های مدور چوبی به طول ۴.۵ تا ۵ متر در روسیه خراطی شده و از بندر انزلی به رشت می رسد و درب و پنجره های چوبی از جنس نراد و باقی سازه های چوبی در روسیه مونتاژ شده و حاج رفیع که نقشه اصلی را نیز با خود از روسیه آورده بود؛ در رشت سازه های مونتاژ شده را با آجر و ملات ماسه و آهک بنا می کند.وقتی به معماری متفاوت این بنا پی می بریم که آن را با ساختمان مجاور آن یعنی خانه ابریشمی که معماری بومی گیلانی دارد؛ مقایسه کنیم تفاوت نمای خانه و مصالح در این مقایسه مشهود است. معماری عمارت اخوان اقتباس شده از خانه های مسکونی سن پترزبورگ و تفلیس و بادکوبه است و نیاز به چوب های بلند روسی بود تا دهانه های بزرگ را بپوشاند، این در حالیست که در بنای ابریشمی از چوب های محلی استفاده شده است.معماری ساختمان از معماری روسی و اروپای شرقی الگوبرداری شده است، مهندس واهانیان یک سال و نیم از عمر خود را صرف مرمت و بازسازی این عمارت می کند و تمام تلاش خود را بکار می بندد تا اصالت بنا حفظ شود، اما چوب برخی قسمت ها فرسوده شده و امکان تهیه چوب های روسی نیست و به ناچار چوب های پوسیده سرویس های بهداشتی، جای خود را به ملات و آجر می دهد.

عمارت اخوان
مسیر دسترسی:

این ساختمان در خیابان مطهری رشت واقع شده و مرکز اداری شورای اسلامی شهر رشت است.

جاذبه های اطراف:

خانه قدیری

خانه ابریشمی

عمارت اخوان
مرمت و نگهداری:

این خانه در تاریخ ۱۹ دی ماه ۱۳۸۱ در اولین دوره شورای اسلامی رشت، از مالکان وقت خریداری شد و در اواخر همان سال، بازسازی شد و عملیات بازسازی در اواخر سال ۱۳۸۲ به پایان رسید و هم اکنون ساختمان اداری شورای شهر رشت در این مکان قرار دارد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here