موقعیت و وسعت:

شهرستان صومعه سرا از شمال به بندر انزلی، از جنوب به شهرستان های شفت و فومن، از غرب به شهرستان های رضوان شهر و ماسال و از شرق به شهرستان رشت محدود است، وسعت این شهرستان۷۲۰/۵۶۳ کیلومتر مربع می باشد. شهر صومعه سرا در قدیم یکی از روستاهای وابسته به کسما بود و نام آن برگرفته از عارف بزرگ قرن چهارم و پنجم هجری شیخ عبدالله صومعی می باشد.در زمان نهضت جنگل کسما یکی از بخش های صومعه سرا و اولین مرکز تشکیلات اداری و نظامی جنگلی ها به رهبری میرزا کوچک خان بوده است. مردم صومعه سرا اغلب به کار کشاورزی اشتغال دارند و برنج و چای و توتون از تولیدات اصلی آن شهرستان است.


تمدن صومعه سرا: 

شهرستان صومعه سرا از شهرستان هایی است که در غرب گیلان واقع شده و از شمال به انزلی و از جنوب به شهرستان فومن و از شرق به شهرستانهای رشت و شفت و از غرب به شهرستانهای ماسال ورضوانشهر محدود می شود . جلگه و دشت صومعه سرا از شمال به تالاب انزلی و جنگل های مناطق تالابی و از جنوب به دشت حاصلخیز و مزارع برنج فومن و در قسمت غرب به مناطق کوهپایه ای و جنگلی ماسال محدود است . قسمت بیشتر شهرستان در ناحیه جلگه ای قرار داشته و در بخش میرزا کوچک جنگلی ارتفاعاتی با حداکثر هزار و دویست متر ارتفاع که پوشیده از جنگل است دیده می شود که دو منطقه ییلاقی شهرستان به اسامی گندرجی و خونبارجی در همین ارتفاعات وجود دارد . صومعه سرا قبلا یکی از روستاهای بخش کسما و از توابع شهرستان فومن بشمار می رفت.


جاذبه های گردشگری:
 1. تالاب باقلاکش
 2. تالاب هندخاله
 3. تالاب سیاه درویشان
 4. دهکده ییلاقی تنیان
 5. پارک جنگلی سیاه کوه

جاذبه های تاریخی:
 1. منارۀ بازار گسکر.
 2. خرابه های قدیمی گسکر هفت دغنان.
 3. حمام کسماء.
 4. پل گاز روبار.
 5. پل خشتی گوراب تولم.
خرابه های قدیمی گسکر هفت دغنان
خرابه های قدیمی گسکر هفت دغنان

جاذبه های مذهبی و زیارتی:

 1. آقا سید مهدی.
 2. آقاسید زکی.
 3. آقا سید سلطان.
 4. آقا سید جلال الدین.
 5. مقبره سید خروسه.

(در شهر تاریخی گسکر در صومعه سرا به قبری بر می خورید که متعلق به سید خروسه  است، این سید یکی از پادشاهان و زن آقا سید شرف شاه بوده است.)

سید خروسه
سید خروسه

سوغات و صنایع دستی:

بافتنی های سنتی، سفال سنتی (روستای لارسر)

ابریشم مهم ترین و شاخص ترین صنعت و سوغات صومعه سرا محسوب می شود.

پیله کرم ابریشم
پیله کرم ابریشم

تقسیم بندی کشوری:

بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای ۳ بخش مرکزی ، تولمات ، میرزا کوچک جنگلی و ۷ دهستان کسما ، طاهر گوراب ، ضیابر ، هندخاله ، لیفشاگرد ، گوراب زرمیخ ، مرکیه ، و ۳ شهر: صومعه سرا ، مرجقل ، گوراب زرمیخ و ۱۰۲ روستا می باشد.

جمعیت: ۱۴۵۰۰۰ نفر (آمار ۱۳۷۰)

مساحت:حدود ۶۳۳ کیلومتر مربع

ارتفاع از سطح دریا: قسمت بیشتر شهرستان در ناحیه جلگه ای قرار داشته با ارتفاع کمتر از ۲۰ متر و در بخش میرزا کوچک جنگلی، ارتفاعاتی با حداکثر ۱۲۰۰ متر که پوشیده از جنگل بوده و دارای مناطق ییلاقی می باشد

قومیت: گیلک

زبانهای گفتاری: گیلکی تالشی، فارسی

مذهب: اسلام (شیعه)

اقتصاد: کشاورزی : برنج و توتون از محصولات مهم صومعه سرا ست و نیز پرورش کرم ابریشم وچایکاری

فاصله: رشت – صومعه سرا : ۲۵ کیلومتر

بازارهای هفتگی: 

یکشنبه بازار


منابع :

کتاب جاذبه های گردشگری استان گیلان

کتاب آشنایی با گیلان

کتاب سرزمین گیلان نگین سبز ایران

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here