صنایع دستی گیلان :

صنایع دستی در واقع ساخت لوازم تزئینی و کاربردی با استفاده از دست و ابزارهای ساده است. اهمیت این موضوع در به شکوه رسیدن فرهنگ و هنر اصیل هر سرزمینی در صنایع دستی مردمان آن سرزمین نهفته است ، که به دور از تحت تاثیر قرار گرفتن عوامل جانبی موجب شکوفایی ذوق و هنر آن خطه شده است . اما امروزه تاثیر پذیری از جمله : فروش بیشتر ، موجب فاصله گرفتن از این هنر ها شده است .

صنایع دستی گیلان
صنایع دستی گیلان
از جمله صنایع دستی گیلان عبارتند از :

چارق (چموش دوزی)- چادر شب بافی- نازک کاری و خراطی چوب – گلیم بافی – مجسمه سازی۔ حصیر بافی – شال بافی سفالگری و سرامیک سازی- نمد مالی – بامبو بافی قلاب دوزی ابریشم روی ماهوت تولیدات دستبافت پشمی قالی بافی – تولیدات عروسک کاموایی – مروار بافی تکه دوزی عروسک سازی پارچه ای

صنایع دستی گیلان
صنایع دستی گیلان

سبد بافی و حصیر بافی: از سبد در اندازه ها و شکل های مختلف به عنوان ظرف استفاده می شود و حصیر برای پوشاندن کف و سقف به کار می رود. در گذشته زیر انداز و کف پوش روستائیان از حصیر بود و امروز هم استفاده از آن در بیشتر روستاهای ایران رواج دارد . حصیرهای ساخت گیلان و سایر نواحی شمال ایران طرح های هندسی دارند که از بافت نی طبیعی یک رنگ پدید می آیند .شهرهای مورد نظر : خمام – انزلی

قلابدوزی یا رشتی دوزی: یکی از قدیمی ترین انواع رودوزی های سنتی ایران که احتمالا سابقه آن به چندین قرن قبل از میلاد مسیح می رسد قلابدوزی بوده که به رشتی دوزی و گلبنددوزی نیز مشهور می باشد. ماده اولیه تولید این هنر ، صنعت زیبا و جذاب پارچه ماهوت در رنگ های متنوع و نخ ابریشم بوده که با ابزار ساده قلاب و با دستان هنرمند و ظریف هنرمندان استان خلق می شود. مرکز اصلی تولید آن شهر رشت می باشد.

صنایع دستی گیلان

چموش دوزی: چموش یکی از صنایع دستی استان گیلان است که عمر آن به چند هزار سال میرسد. چموش پای افزاری بسیار قدیمی است که از چرم طبیعی تهیه میشود و عموما بدون پاشنه است. مرکز اصلی تولید این هنر در ماسوله میباشد.

صنایع دستی گیلان
مروار بافی: مرواربافی عبارت است از بافت اشیاء و وسایل مختلف (سبد، کیف، میوه خوری …) با استفاده از ساقه های تازه ی گیاهان . مراکز مختلف تولید مرواربافی ، عبارتند از : روستاهای صیقلان و جمعه بازار از نواحی صومعه سرا و تازه آباد و گور کا از توابع آستانه ی اشرفیه و کارگاه هایی برای تولید آن در شهر رشت واقع می باشد.
مروا بافی

سفالگری: حفاری های اخیر و تحقیقات باستان شناسی نشان می دهد نواحی جنوب دریای خزر یعنی استان های گیلان و مازندران نخستین نواحی در فلات ایران بوده اند که سفالگری را آغاز نمودند. از ویژگی های سفال گیلان ، بدون لعاب بودن آن است. سفال گران گیلانی غالبا از لعاب استفاده نمی کنند تا به کار خود اصالت بیشتری بدهند . در مواردی که استفاده از لعاب ضروری باشد ، مانند ساخت گمج ، العاب سبز رنگ استفاده می شود . رنگی که با طبیعت گیلان سازگاری دارد. کارگاه های مختلفی در شهر رشت به این کار اشتغال دارند .

سفال سازی

چادر شب: این نساجی سنتی (پارچه بافی سنتی در شرق گیلان و در روستای قاسم آباد شهرستان رودسر رونق دارد و از ابریشم طبیعی و پنبه بافته میشود که این پارچه به چادرشب معروف است. و نام دستگاه آن پاچال است.از چادرشب برای دوخت پرده و روتختی و رویه لحاف استفاده می شود و زنان محلی برای محافظت خود از رطوبت آن را بدور کمر خود میبندند. (شایان ذکر است که تولید چادرشب ابریشمی رو به فراموشی است و امروزه با کاموا و الیاف مصنوعی تولید می شود .)

سوغات گیلان
رشته خوشکار:

نوعی شیرینی گیلانی است. که مردمان این خطه اغلب از مهمان خود  با رشته خوشکار به همراهی چای پذیرایی می کنند.

رشته خشکار

رشته خوشکار از گردو آسیاب شده، آرد، هل آسیاب شده، دارچین،شکر،روغن و آب تهیه می شود.

کوکی:

لاهیجان و کلوچه وکوکی های خوشمزه این دیار . کوکی ها در طعم ها و شکل های مختلف ی ساخته می شوند.

کلوچه فومن:

مهد این کلوچه ها همانطور که از نامش پیداست شهرستان فومن است .کلوچه فومن نوعی کلوچه مغز دار است.

کلوچه فومن
بادام زمینی:

بادام زمینی در شهرستان آستانه اشرفیه کشت می شود. بادام زمینی آستانه اشرفیه یکی از ناب ترین انواع بادام زمینی جهان است. و به جهت داشتن طعم عالی و کیفیت عالی آن از سایر بادام زمینی ها متمایز است.

بادام زمینی
چای لاهیجان :

چای خوش عطر و ناب گیلان که در شهرستان لاهیجان کشت می شود و موسوم به چای لاهیجان است.

عطر و طعم این چای به چای اصیل ایرانی معروف است.

باغ چای
برنج گیلان:

بهترین و خوش عطر ترین و البته گرانترین انواع برنج در گیلان کشت می شود. از انواع برنج گیلان می توان به هاشمی، آستانه، دم سیاه،صدری،طارم و… اشاره کرد.

پنیر سیاه مزگی:

این پنیر منحصر به فرد از بهترین انواع بهترین های تولیدی در ایران است و با بهترنی انواع پنیر های فرانسه می تواند رقابت کند.پنیر سیاه مزگی زرد رنگ و چرب است.پنیر سیاه مزگی از لبنیات مورد علاقه گیلانی ها و همچنین در بین گردشگران می باشد. تولید پنیر سیاه‌مزگی به روش سنتی در منطقه‌ی سیاه‌مزگی از توابع شهرستان شفت استان گیلان رواج دارد و دامداران معمولا در شش ماهه‌ی دوم سال، این پنیر را تولید می‌کنند. در این نوع پنیر، هر چه مدت بیشتری از تولید آن بگذرد، کیفیت آن بهتر می‌شود و به همین دلیل پنیر کهنه نسبت به پنیر تازه، قیمت بیشتری دارد.

زیتون:

یکی از مرغوب ترین زیتون های ایران و همچنین جهان زیتون های تولیدی در منطقه منجیل و رودبار استان گیلان است. علاوه بر خود زیتون فرآورده های زیتون نظیر روغن زیتون، زیتون پرورده نیز از جمله سوغات های گیلان می باشند.

زیتون
میوه ها و سبزیجات گیلانی:

استان گیلان با داشتن آب و هوای معتدل و خاک حاصلخیز میوه ها و سبزیجات بسیاری در این استان حاصل می شوند.

از جمله این میوه ها و سبزیجات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

میوه ها: انار، ازگیل، تمشک، میوه ای جنگلی، کیوی و…

سبزیجات و صیفیجات: باقالی، لوبیا چشم بلبلی، سبزی های محلی و…

چوچاق

منابع:

کتاب جاذبه های گردشگری استان گیلان

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here