معرفی ساختمان شهرداری رشت:

مشهورترین و زیباترین ساختمان اطراف میدان شهرداری ، کاخ شهرداری رشت یا عمارت شهرداری  اطراف این میدان است این ساختمان بین سال‌های ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۵ خورشیدی به دستور اداره بلدیه یا همان شهرداری رشت در ضلع غربی این میدان ساخته‌شده و این سازه زیبا با الهام از معماری شهر سن‌پترزبورگ و تحت تأثیر حضور روس‌ها در رشت توسط آرتم سرداراف معمار ارمنی-آلمانی مقیم این شهر احداث شد و از آن زمان به بعد به‌عنوان ساختمان شهرداری رشت مورداستفاده قرارگرفته است و با بزرگ شدن شهر و تقسیم آن به ۵ منطقه شهری از این ساختمان  به‌عنوان شهرداری مرکزی شهر استفاده می‌شود.

ساختمان شهرداری رشت
معماری میدان شهرداری رشت:

بازسازی میدان شهرداری و تبدیل آن به مکانی برای پیاده‌روی و آشتی دادن مردم با این مکان تاریخی باعث شد تا این طرح موردتوجه A’Design Award & Competitionقرار بگیرد و بتواند برنده جایزه بخش برنامه‌ریزی شهری و طراحی شهری در سال ۲۰۱۷ شود  و  بر اساس شاخص‌های این جایزه -که بزرگ‌ترین رقابت طراحی دنیا به شمار می‌رود- طراح میدان شهرداری توانسته است این مکان را از جایی پرترافیک، بدون روح زندگی و ناامن به مکانی امن، زنده، همراه با فعالیت‌های اجتماعی تبدیل کند.

ساختمان شهرداری رشت
مسیر دسترسی:

از بیشتر نقاط شهر رشت می‌توانید با استفاده از تاکسی‌های خطی و ون یا ماشین‌های دربست به میدان شهرداری دسترسی داشته باشید. البته همان‌گونه که پیش‌تر هم گفتیم ماشین‌ها شمارا در چند صد متری میدان پیاده می‌کنند و ازآنجا به بعد را باید قدم‌زنان طی کنید. مسیرهای خیابان شریعتی، خیابان علم الهدی، خیابان امام و میدان سبزه‌میدان راه‌های دسترسی مختلف برای رسیدن به این میدان محسوب می‌شوند. علاوه بر این بهتر است بدانید این میدان و خیابان‌های اطراف آن در طرح ترافیک قرارگرفته است.

جاذبه های اطراف بنا:

کتابخانه ملی رشت

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

ساختمان شهرداری رشت

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here