معرفی خانه هدایتی :

«اطاقور» یکی از شهرهای شهرستانهای لنگرود است که در گذشته و در دوران قاجار به صورت آبادی های یکپارچه و تحت مالکیت خان منطقه ای بود که به آن «بیجار پس» می گفتند. بیجار پس مجموعه آبادی هایی بود به مرکزیت اطاقور که مقر حکومتی آن در عمارتی بود که امروز نفس های آخر را می کشد.

ویژگی های خانه هدایتی :

اطاقور دو بنای میراثی و تاریخی مربوط به دوره قاجار داشت که خوشبختانه «عمارت هدایتی» در یازدهم مهرماه۱۳۸۳ و به شماره ۱۱۱۳۸ در فهرست بناهای ثبت شده میراث فرهنگی قرار گرفت ولی «عمارت محمودی» بطور کامل تخریب شد.

معماری خانه هدایتی:

در زمان ثبت، تنها جبهه غربی آن باقی مانده بود که هم اینک بخشی از آن بطور کامل تخریب شده، از بقایای این عمارت می توان فهیمد بنایی یکپارچه، در دو طبقه که از چهار جهت دارای تالار چوبی بوده است. در طبقه همکف شومینه ای دارد و درب و پنجره هایی مشبک در طبقه فوقانی است. تیرکهای چوبی یکپارچه و آجرهای قرمز و سفالهای ریخته شده زیر شیروانی نشان می دهد این عمارت معماری بومی گیلان را داشته است.

مسیر دسترسی :

عمارت هدایتی در بخش شرقی شهر اطاقور و در خیابان امام خمینی، نبش کوچه شهید بهروز تدبیری و در بلندای یک تپه تاریخی قرار دارد.

جاذبه های اطراف خانه هدایتی :

حمام قدیمی کیاکلایه

خانۀ منجم باشی

مرمت و نگهداری :

وجود عمارت هدایتی، خان منطقه بیجار پس نشان از رونق و عظمت این منطقه و بخصوص اطاقور داشت ولی تخریب  این عمارت توسط برخی افراد ناآگاه به داشته های فرهنگی از یک سو و عدم تخصیص اعتبار لازم برای بهسازی این عمارت توسط مسئولان محلی و میراث فرهنگی استان موجب شده، وضعیت  نگهداری عمارت هدایتی هر روز اسف بارتر گردد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here