معرفی خانه قدیری:

خانه تاریخی قدیری رشت نمادی از معماری دوران قاجاری می‌باشد که در ضلع شرقی محله کیاب و سبزه میدان شهر رشت قرار دارد.این ملک تا نهم تیر ماه سال ۱۳۴۴ در اختیار محمد حسن و نصر الله همدانی بود و در آن تاریخ به فریدون نصیری فروخته شد و او در همان سال ملک را بنام همسرش خانم اکرم قدیری کرد.

خانه قدیری

 معماری خانه قدیری:

این بنا در زمینی بالغ بر ۸۲۷ متر مربع قرار گرفته  و مساحت زیر بنای آن ۵۷۰ متر مربع در دو طبقه بنا شده است. سبک معماری بکار رفته در بنا مشابه الگوهای معماری قاجاری و اوائل پهلوی است که در آن فضاها به ترتیب اهمیت ،پیرامون یک فضای اصلی یا شاه نشین قرار می گیرد.خانه قدیری رشت دارای اسکلت و سازه چوبی با سقف لمبر کوبی است, پوشش خارجی خانه قدیری، سفالی و در و پنجره آن از چوب نراد روسی ساخته شده‌است.

جاذبه های اطراف بنا:

پارک قدس

بوستان مفاخر

خانه قدیری
مسیر دسترسی:

خانه قدیری رشت در ضلع شرقی سبزه میدان رشت واقع شده‌است. خانه قدیری رشت یکی از بناهای تاریخی استان است که به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی تعلق دارد.

خانه قدیری
مرمت و نگهداری:

این بنا در سال ۱۳۶۷ خورشیدی طعمه حریق شد و بام آن فرو ریخت و در و پنجره‌ها، تزیینات آیینه کاری و گچ بری آن نیز در این آتش سوزی آسیب جدی دید و در همان سال با هزینه مالک و نظارت میراث فرهنگی استان گیلان مورد مرمت قرار گرفت.از سال ۱۳۶۹ خورشیدی تا ۱۳۸۱ به عنوان اداره کل میراث استان گیلان مورد استفاده بوده و به شماره ۲۶۸۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here