معرفی حمام عمومی حاجی جعفر رشت:

حمام جعفر رشت در یکی از قدیمی ترین محلات رشت در محله ساغریسازان و خیابان بادی الله واقع شده است. در هنگام عبور از خیابان مطهری رشت این خیابان را نیز مشاهده میکنید. در کوچه تحویلی خیابان بادی الله این حمام قرار دارد.این حمام در بین بخش تجاری و بازار مطهری و خانه رحمت سمیعی و حوزه علمیه که برای دوره قاجار است ساخته شده است. برخی زمان ساخت این بنا را دوره اواخر قاجار و سال ۱۳۰۸ هجری میدانند.

کتابخانه ملی رشت
معماری حمام عمومی رشت:

این بنا دارای مساحت حدود ۲۰۲ متر مربع است که نسبت به سایر حمام های عمومی کوچک تر محسوب میشود و دارای دو قسمت زنانه و مردانه است و عمومی محسوب میشود و بخش خصوصی در این حمام وجود ندارد.درب ورودی مردان و زنان با یکدیگر متفاوت است. ورودی اصلی که ورودی مردانه است و ورودی که در امتداد کوچه تحویلی قرار دارد ورودی زنانه است متاسفانه ورودی زنانه این حمام تخریب شده است و امکان دسترسی به قسمت های آن وجود ندارد.فرم این حمام به صورت مستطیل است و دارای قسمت هایی مانند ورودی ، رختکن ، شاه نشین ، محل آویزان لنگ ، میان در و گرمخانه است.نور این بنا توسط دو دریچه سقفی تامین میشود. ورودی مردانه این حمام دارای درب چوبی کرم رنگ است . سردراین بنا دارای تزیینات کاشی کاری و کتیبه تاریخی است که کاشی کاری این بخش کار مشهدی کاشی ساز است.متاسفانه در چند سال اخیر برخی فرصت طلب قصد تخریب این بنا و دزدی کاشی های این بنا را داشتند که توسط مامورین انتظامی و اداره میراث فرهنگی از این امر جلوگیری به عمل آمد.

کتابخانه ملی رشت

مسیر دسترسی:

این حمام در محله ساغریسازان یکی از محلات قدیم رشت قرار دارد. برای دسترسی به این حمام میتوانید از خیابان مطهری رشت وارد خیابان بادی الله شده و در کوچه تحویلی این حمام را پیدا کنید.

جاذبه های اطراف:

عمارت کلاه فرنگی

کتابخانه ملی رشت

کتابخانه ملی رشت
مرمت و نگهداری:

بعضی از قسمت های این بنا در سال ۹۱ مرمت شده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here