معرفی حمام حاج آقابزرگ رشت:

یکی ازمکان های تاریخی رشت واز جمله حمام های تاریخی و قدیمی و آثار قدیمی شهر رشت در استان گیلان حمام حاج آقابزرگ رشت می باشد این مکان دیدنی رشت علاقمندان به معماری و آثار تاریخی رشت را به سوی خود جلب می نماید.این جاذبه تاریخی رشت حدود ۱۲۰سال قدمت دارد و از جمله حمام های قدیمی و بسیار معروف شهر رشت می باشد که در زمان ناصرالدین شاه قاجار توسط نائب الحکومه گیلان بنام میرزا مهدی خان منجم باشی که به نام حاج آقا بزرگ شهرت داشته ساخته شده است.

حمام حاج آقابزرک رشت
معماری حمام حاج آقا بزرگ رشت:

مام تاریخی حاج آقا بزرگ رشت از سه قسمت عمومی مردانه، زنانه و نمره تشکیل شده که دارای کاشیکاری ها و نقاشی های بسیار زیبایی میباشد که بسیاری از آنها به مرور زمان یا آسیب دیده یا از بین رفته است.وسعت زمین حمام حدود دو هزار متر مربع است،سقف گنبدی شکل و بام آن سفال سر است. در قسمت هایی از دیوار داخلی این حمام کاشی های منقوش در رنگ و اشکال گوناگون دیده می شود که نقاش های دوره قاجار را در ذهن تداعی می کند. سقف حمام در قسمت هایی به شکل گنبدی قدیمی است. درگذشته ها از هیزم بعنوان سوخت حمام استفاده میشده که پس از آن نفت و سپس گاز جایگزین شده است.

حمام حاج آقابزرگ رشت
مسیر دسترسی:

این بنا در رشت ، خیابان امام خمینی رشت و در یکی از محله های قدیمی و مرکزی رشت به نام محله آفخرا ، کوچه حاج آقا بزرگ روبروی بازار بزرگ رشت واقع است.

جاذبه های اطراف:

خانه فرهنگ رشت

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here