موقعیت و وسعت:

این شهرستان دارای موقعیت گردشگری منحصر به فردی است. در سمت راست این شهرستان ، دریا و در سمت چپ آن کوه و جنگل و ییلاق قرار گرفته است .شهرستان تالش از شهرستانهای استان گیلان در شمال ایران است. جمعیت شهرستان تالش ۱۳۳/ ۱۸۴ نفر است (سال ۱۳۸۹) و مرکز آن شهر هشتپر است. این شهرستان دارای ۴ بخش و ۱۰ دهستان است. زبان مردم تالش، تالشی است و از زمان های دور به این زبان تکلم می کنند.

ارتفاعات تالش
تمدن تالش:

سرزمین و منطقۀ تالش در ارتفاعات سواحل جنوب غربی دریای خزر واقع شده است و از جنوب به کوه ماسوله داغ و آق داغ، از غرب به کوه بغروداغ، از شمال به مرز سیاسی ایران و جمهوری آذربایجان و از شرق به حاشیۀ جنگلی ساحل دریای خزر محدود می باشد.رودهای فراوانی از این کوه ها سرچشمه گرفته و به دریای خزر می ریزند، تاریخ تالش به هزارۀ اول و دوم قبل از میلاد بر می گردد و قوم کادوس در این منطقه ساکن بوده اند.نخستین بار منطقۀ تالش توسط ژاک دمرگان در سال ۱۹۰۵ میلادی (۱۲۸۴ خورشیدی) مورد مطالعه قرار گرفت و بعضی از نواحی تالش همچون: خواجه داود، کپرو، نمین، لرداغی، قیلاخانه، شگولاده، جالیک، تالش کپرو، حسن زمینی، شیرشیر، دخالیان و آق اولر مورد مطالعه قرار گرفت و گورهایی مربوط به عصر آهن کشف گردید. از این گورها اشیای زیادی بدست آمد، از جمله ظروف سفالی، درشت سیاه رنگ یا قرمز خاکستری منقوش و بدون نقش، اشیای مفرغی و… بدست آمده است.اوّلین گروه باستان شناسان ایرانی در سال ۱۳۷۱ به سرپرستی محمدرضا خلعتبری منطقه مریان تالش را مورد مطالعه قرار داد و در محوطۀ وسکه به کشفیاتی دست یافت. گورستان آق اولر نیز در سال های ۱۳۷۷، ۱۳۷۸ و ۱۳۷۹ مورد کاوش قرار گرفت و در یکی از گورستان های بزرگ پیکر یک زن بدست آمد که در دست او یک زرۀ جنگی قرار داشت.اشیایی که در آق اولر و مریان تالش بدست آمد، شامل: سفالینه ها، ظروف سفالین نظیر: کوزه، کاسه، پی سوز، صراحی، دیزی، پیاله و فنجان و… ابزار آلات جنگی شامل: ادوات آهنی شامل شمشیر، خنجر، سرنیزه، سر پیکان، کلاهخود، یراق اسب و… آثار زرین و سیمین شامل: جام، گوشوار، انگشتری، پلاک دگمه، پلاک موبند که روی بدنۀ آنها تصاویر بسیار زیبایی نقش بسته بود که نشان از ذوق و سلیقۀ سازندگان آن داشت، هم چنین دستبد مفرغی از گورستان تول به خط میخی اورارتوئی بدست آمد.

تالش

جاذبه های گردشگری:
 1. پارک جنگلی گیسوم.
 2. سواحل زیبای گیسوم.
 3. مناطق ییلاقی سوباتان.
 4. جاده کوهستانی اسالم به خلخال.
 5. منطقه کوهستانی جنگلی الماس.
گیسوم
گیسوم
ارتفاعات تالش

جاذبه های تاریخی:
 1. مناطق باستانی تول.
 2. قلعه لیسار (دژ سلسال).
 3. حمام مریان.
 4. کاخ قشلاقی و ییلاقی نصرالله خان (سردار امجد).
 5. خانه اربابی.
 6. مریان و آق اولر.
 7. مریان وتنده وین.

جاذبه های مذهبی و زیارتی:

بقعه متبرکه آقا سید احمد نال تربه.


صنایع دستی:
 1. پرورش کرم ابریشم و جوراب بافی.
 2. گلیم بافی.
 3. جاجیم بافی و تهیه شال مخصوص از پشم گوسفند.
کرم ابریشم
کرم ابریشم

تقسیم بندی کشوری:

شهرستان تالش دارای ۴ بخش است : مرکزی ، اسالم ، حویق و کرگانرود و شهرهای : هشتپر ، لیسار ، اسالم ، حویق و چوبر و ۱۰ دهستان می باشد.

جمعیت: ۱۳۳/ ۱۸۴نفر

قومیت: تالش – گیلک

ترک – تات

زبان های گفتاری: تالشی ، آذری، گیلکی ، فارسی

مذهب: ۴۴ % سنی و ۵۶ % شیعه

بازارهای هفتگی:

پنجشنبه بازار : در پنجشنبه بازار هشتپر اغلب زنان و مردان با لباس محلی حاضر می شوند و محصولات کشاورزی خود را به بازار عرضه می کنند.


بازار تالش
بازار تالش

منابع :

کتاب جاذبه های گردشگری استان گیلان

کتاب آشنایی با گیلان

کتاب سرزمین گیلان نگین سبز ایران

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here