موقعیت و وسعت:

شهرستان ساحلی بندرانزلی (بندر پهلوی سابق) در غرب گیلان واقع شده و فاصلۀ آن تا مرکز استان «شهر رشت» حدود ۳۵ کیلومتر است.این شهرستان حدود ۳۱۸/۲۹۹ کیلومتر مربع وسعت دارد و از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان رشت، از غرب به شهرستان رضوانشهر و از جنوب به شهرستان صومعه سرا محدود است. بندرانزلی از دو بخش غازیان و انزلی تشکیل یافته که سابقاً به وسیلۀ یک پل متحرک از هم جدا می شدند. در مورد وجه تسمیۀ انزلی نظرات مختلفی وجود دارد، ساکنان روسیۀ قدیم انزلی را زنزلی «بمان و توقف کن» می نامیدند و یا در روایتی آمده فرماندۀ قشون عرب به منظور استراحت قشون خود در این محل گفت: انزل. یعنی فرود آیید و یا گروهی انزلی را به معنی لنگرگاه و یا دروازه می دانند و برخی نیز بر این باورند، دو برادر به نام های: غازان خان و انزل خان بانیان شهر بودند و نام غازیان و انزلی از نام این دو برادر گرفته شده است.مردم انزلی به زبان گیلکی (لهجۀ بیه پسی) تکلم می کنند و مذهب شیعۀ دوازده امامی دارند و از قوم گیلک هستند، اقلیت های قومی مثل ارامنه و ترک ها نیز از سالها قبل در انزلی سکونت داشته اند بندر انزلی به دروازۀ اروپا معروف بود و از دیر باز با روسیه ارتباط و مبادله اقتصادی داشته و پل ارتباطی ایران به روسیه و اروپا بوده است. شغل اغلب مردم انزلی صیادی و ماهی سفید انزلی از معروفیت خاصی برخوردار است، در کنار صیادی، کشاورزی و ساخت صنایع دستی و محصولات حصیری از تولیدات بندرانزلی می باشد. خاویار انزلی از محصولات با ارزش منطقۀ شمال است که در انحصار شیلات می باشد و ایران دومین تولید کننده خاویار جهان می باشد.

بندرانزلی

تمدن بندرانزلی: 

بندر انزلی دومین شهر پر جمعیت گیلان بوده و از نظر جمعیت یکی از متراکم ترین شهرهای ایران می باشد. همچنین پر باران ترین شهر در کل ایران است و دارای آب و هوای معتدل و مرطوب می باشد. به دلیل بندر بودن این شهر و داشتن ارتباط تجاری با سایر نقاط جهان و به ویژه اروپا از قدیم به دروازه اروپا شهرت یافته بود. انزلی، اولین و تنها نامی است که برای این منطقه در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است. در دوران سلطنت خاندان پهلوی اسم آن به «بندر پهلوی» یا پهلوی تغییر داده شده بود. ولی پس از انقلاب اسلامی اسم دیرین خود یعنی “انزلی” را باز یافت. انزلی به معنی گذرگاه و دروازه است که نشان می دهد از گذشته نیز انزلی را دروازه اروپا و ایران می دانستند.


جاذبه های گردشگری:
 1. منطقه جلگه ای تالاب بین المللی انزلی.
 2. مجتمع تجاری نمایشگاهی کاسپین در منطقه آزاد انزلی.
 3. منطقه ساحلی تالابی آبکنار.
 4. پارک ساحلی.
 5. بلوار قدس.
 6. تالاب سرخانگل.
 7. پارک پاسداران.
 8. مناطق ساحلی جفرود.
 9. سنگاچین و کپورچال.

جاذبه های تاریخی:
 1. موزه نظامی انزلی (کاخ میان پشته).
 2. برج ساعت.
 3. پل قدیمی غازیان.
 4. عمارت شهرداری.
 5. ساختمان موزیک.
 6. مناره مسجد قائمیه.
 7. بانک ملی انزلی.
 8. موج شکن.
 9. ساختمان قدیم دادگستری.
مناره_مسجد_قائمیه
مناره_مسجد_قائمیه

زیارتگاه ها و اماکن مذهبی:
 1. بقاع متبرکه بی بی حوریه.
 2. امام زاده صالح از نوادگان امام موسی کاظم (ع) (غازیان).
 3. بقاع آقا سید محمد نجفی و امام زاده ابراهیم.
بندر انزلی
بندر انزلی

سوغات و صنایع دستی:

سوغات: انواع ماهیان خزری عمده ترین سوغات خوراکی این شهرستان است ولی انواع سبزیجات محلی، زیتون، سیر و ترشیجات محلی نیز برای عرضه به مسافران وجود دارد. بندر انزلی مرکز تولید بسیاری از صنایع دستی چوبین و همچنین صنایع مروار بافی می باشد. بازار ماهی و بازار محلی شنبه بازار فرصتی برای خرید سوغات و یا تهیه خوراکی های محلی برای ایام اقامت در این شهر ساحلی است.

ماهی
ماهی

صنایع دستی:

 1. قلاب بافی
 2. حصیر بافی (روستاهای جفرود پایین، لیچارکی، آبکنار).
حصیر

منابع :

کتاب جاذبه های گردشگری استان گیلان

کتاب آشنایی با گیلان

کتاب سرزمین گیلان نگین سبز ایران

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here