معرفی بقعه میرشمس الدین:

تاریخ مکتوب در مورد “بقعه میر شمس الدین لاهیجان” حکایت از زمان ساخت ضریح به سال ۱۰۱۷ قمری دارد؛ اما امروز در بنا سنگ مرمری وجود دارد که نشان می دهد که میر شمس الدین در تاریخ (۹۵۹ ه.ق) وفات یافته و تاریخ تعمیر بقعه ۱۲۷۵قمری است.بر بالای این سنگ کاشی رنگین دیگری موجود است که تاریخ ۱۲۷۹ قمری بر روی آن خوانده می شود. از سازنده و نحوه ساخت این بنا اطلاعاتی در دست نیست. این بنا دردوره صفوی ساخته شده و با شماره ۶۴۶  به سال ۱۳۴۶ خورشیدی در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بنای مورد نظر، زیارتگاهی در مقیاس شهری و مجموعه ای مذهبی- فرهنگی است.

معماری بقعه میرشمس الدین:

غیر از سردر اصلی محوطه که قدیمی بوده و در مقیاس دعوت کننده ای ساخته شده است،مجموعه دارای حیاطی مرکزی، حسینیه و نیز مدفنی است که دارای سه ایوان در جبهه های شمال و شرق و غرب است. حجره های موجود در جبهه غربی بقعه نشان می دهد که بنا صرفاً به منظور آرامگاه ساخته نشده است. در سالیان اخیر در طرحی غیر اصولی، مسجد به مجموعه اضافه شده است. طول و عرض کلی بقعه ۵/ ۱۵ در ۵/ ۱۵ متر است دیوارهای بنا از نوع دیوارهای باربر آجری ساده و به صورت راسته چین است. با توجه به مشاهدات اداره کل میراث فرهنگی در زمان مرمت، پی بنا از نوع شفته آهکی است. ضخامت دیوارها بین ۴۰ تا ۴۵ سانتیمتر است. فیلپاها و واشان های سقف بر حمال ها قرار دارد و از رو پل کوبی شده است.

بقعه میر شمس الدین لاهیجان
مسیر دسترسی:

مقبره امیر شمس الدین الحسینی (امیر شمس الدین موسوی) واقع در شهرستان لاهیجان در بافت قدیمی شهر در محله اردو بازار در سمت شمال شرقی میدان شهدای فعلی قرار گرفته است.

جاذبه های اطراف:

مسجد جامع لاهیجان

پل خشتی لاهیجان

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here