برج تاریخی میل امام با ارتفاع ۷ متر :

این میل در ناحیۀ سمام اشکورات بر روی کوهی به نام صومعه سرا قرار دارد و احتمالاً تاریخ ساخت آن به قبل از اسلام و یا دورۀ اسماعیلیه بر می گردد. میل امام دارای پلانی مدور و بدنه ای به قطر ۱۶۰ سانتی متر است که مصالح آن سنگ نتراشیده و لاشه و ملات ساروج می باشد، محیط این میل بیش از ۱۴ متر و ارتفاع آن ۷۰/۶ متر و قطر داخلی برج ۱۶۵ سانتی متر است.

ویژگی های برج تاریخی میل امام :
  • در فرهنگ جغرافیای ایران اومده که در اطراف این میل بقایای ابنیه ی قدیمی از قبیل آجر و سفال مشاهده شده، از این رو این برج، آتشکده و یا برج خبری بوده. البته بعضی از ریش سپیدان محل هم معتقدند این محل در گذشته آتشکده بوده است.
  • این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۱۰۶۴۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
معماری برج تاریخی میل امام :

بر بالای تپه طبیعی، بقایایی از میل امام به ارتفاع ۶۷۰ سانتی متر دیده می شود(نزدیک به ۷ متر) قطر پایه های آن بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ سانتی متنر مربع متغیر است. قط محیط بنا در قسمت فوقانی کم تر است و در سمت غربی با توجه به شیب کوه ارتفاع بیشتری دارد. قطر داخلی برج ۱۶۰ سانتی متر و ضخامت دیواره ی برج در قسمت فوقانی ۱۱۴ سانتی متر است. در ورودی برج، سوراخ هایی تعبیه شده که احتمالا برای نصب تیر های چوبی سقف بوده است. در ارتفاع ۳۵۰ سانتی متری در جهات شمالی – جنوبی، دیوار برج باریک تر شده و بر آمدگی سکومانندی دارد که احتمالا برای استقرار دیده بان بوده است.به نظر می رسد ارتفاع برج در گذشته بیش تر از ۶۷۰ سانتی متر بوده و بخشی از آن تخریب شده است، بقایای آن در سطح تپه پراکنده است. در داخل این میل در ارتفاع ۱۹۰ سانتی متری، تیر هایی موازی کف بنا نصب کرده بودند که بر اثر حفاری های غیر مجاز از بین رفته اند ولی جای بعضی از آن ها کاملا مشخص است. دیوار های خارجی بنا را با گچ سفید اندود کرده بودند تا بتوانند برای یافتن مسیر از میل به عنوان راهنما استفاده کنند. مصالح عمده ی این بنا سنگ لاشه، آجر، ساروج و گچ است.

مسیر دسترسی :

این برج در فاصله یک کیلومتری شمال شرق روستای قدیمی و زیبای اُمام از توابع دهستان سمام بخش رانکوه شهرستان املش قرار دارد و دسترسی به آن از روستای سمام امکانپذیر است.

جاذبه های اطراف بنا :

هلو دشت املش

خسیب دشت املش

بلوردکان

مرمت و نگهداری:

اطلاعاتی در دسترس نیست.


منابع :

کتاب سرزمین گیلان نگین سبز ایران

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here